+38 (044) 39-00-453

50 цікавих краєзнавчих фактів про Коник

Ми зробили невеличку краєзнавчу розвідку і об’єднали інформацію в одному матеріалі. Читайте про історію та природу місцевості, де збудоване котеджне містечко «Коник», минуле і сучасне київської землі, на якій зведені наші будинки.

 

⇒ Південна частина Голосіївського району, а також передмістя Києва у Новообухівському напрямі – це місцевість з унікальною природою. Корчувате і Чапаївка, Козин і Ходосівка, Лісники і Конча Заспа оточені зеленими луками і лісами, озерами і струмками.  Люди споконвіку прагнули тут купувати землю і будувати житло.

⇒ «Коник» – котеджне містечко, що отримало назву на честь однойменної протоки між островами вздовж правого берега Дніпра.
Жуків острів
⇒ Протока (також її називають річкою або озером) за формою нагадує коня. Це етимологічне пояснення найбільш популярне в історичних джерелах.

⇒ Ще одна версія пояснює назву тим, що у заплавах випасалися коні.

⇒ Коником також називають місцевість між Жуковим островом та Корчуватим.

⇒ Зараз землі острову охороняються – тут розташований ландшафтний заказник місцевого значення.

⇒ Назва острову з’явилася, ймовірно, через назву річки Жуківка (у народі – Жучка), яка впадає у Дніпро біля Корчуватого.

⇒ У XVIII—XIX століттях ця місцевість, як і багато інших земель у Києві та навколо нього, належала Києво-Печерській Лаврі. Земля ближче до Коника знаходилася у власності Видубицького монастиря.

⇒ Здавна київські князі використовували цю територію як мисливські угіддя. Первозданна природа зберіглася тут і зараз.

⇒ Жуків – найбільший острів у Києві (1446 га).

⇒ На схід від нього в акваторії Дніпра розташовані заплавні острови Ольжин та Козачий. Косою Жуків острів з’єднаний з Водниковим островом.

⇒ Ольжин острів отримав назву за іменем княгині Ольги. Острів, де козаки обсмалювали човни, названий Козачим.
Жуків острів

⇒ На правобережній заплаві Дніпра у межах сучасного Києва знаходиться село Віта-Литовська (сучасна Чапаєвка). Назва вперше згадується у літописах 1602 року.

⇒ Віта – історична місцевість та річка на території Голосіївського району розташована між Дніпром, Корчуватим, Пироговим, Конча-Заспою, а також островами Козачий та Водників.

⇒ У річку Віту впадає Коник. Назва походить ймовірно від слова «витися».

⇒ Назва Віта-Литовська вказує на давнє походження з часів перебування Києва у складі Великого князівства Литовського.

⇒ У першому відомому описі XVI ст. озеро Конча (тоді Глушець) на Жуковому острові, згадується як багате на рибу. За право володіння цією землею ділянками монахи сперечалися з мешканцями сіл Ходосіївки та Лісників.

⇒ Назва «Конча-Заспа» походить від назв озер. «Конча» — означає кінець озера, яке відокремилось від річки, а «Заспою» — традиційна назва мілководдя.

⇒ З Жуковим островом пов’язують битву під час визвольної війни Богдана Хмельницького (1648-1657). Тут 31 серпня 1651 р. полки князя Януша Радзівіла начебто розбиті київським полком А. Ждановича. Проте детальні дослідження військової компанії не підтверджують цю інформацію.

⇒ З кінця XIX століття на островах працювали відомі вчені, у тому числі зоолог Микола Васильович Шарлемань та філософ і природознавець Володимир Іванович Вернадський.

Микола Васильович Шарлемань
⇒ З 1921 по 1934 рік на Жуковому, Ольжиному і Козачому функціонував заповідник «Конча-Заспа». Також до нього входили землі на південь села Чапаївка – урочище Лісники.

⇒ М.В. Шарлемань очолював заповідник «Конча-Заспа» з 1924 року. Заповідник називали «Мудрим царством Шарлеманя» – вчений ретельно досліджував флору і фауну, і видав численні наукові праці.

⇒ До 1926 року заповідник не отримував фінансування і утримувався за рахунок продажу сіна.

⇒ Після ліквідації заповідника у 1934 ділянки у заплаві розподілили під сінокоси між 4-ма колгоспами Києво-Святошинського району.

⇒ У 1936-1941 роках тут будували підземний тунель. У різних джерелах його називають «будівництвом № 1», «об’єктом № 1», «сталінським метро», «підрусловою залізницею».
Жуків острів Сталінський тунель

⇒ Тунель був частиною комплексу фортифікаційних споруд в Києві і передмістях. Планувалося будівництво двох тунелів – на півдні і на півночі міста. Основна їх функція – заміна мостів, які могли бути знищені або пошкоджені під час війни.

⇒ Південний тунель повинен був з’єднати береги Дніпра. Він починався біля селища Віта-Литовська і йшов через острови у заплавах (Водників, Жуків та інші) у бік Бортничів.

⇒ Південний тунель вважався більш пріоритетним і будувався швидше: він дублював залізничний міст напряму Київ-Москва.

⇒ Контролював проект особисто Микита Хрущов – майбутній генсек займав посаду першого секретаря Компартії України. До того Хрущов був куратором будівництва московського метро.

⇒ Будівництво тунелю тривало навіть з початком окупації. При відступі радянських військ його підірвали.

⇒ Залишки кілометрового тунелю зараз приваблюють поціновувачів краєзнавчих пам’яток.

⇒ Територія «Конча-Заспи» увійшла до складу земель Києва у 1957 році.

⇒ Ландшафтний заказник «Жуків острів» з’явився у 1999 році.
Дуб на Синій воді
⇒ На території заказника є природна пам’ятка – дуб на Синій воді. Дереву близько 500 років. Його «параметри»: зріст – 20 м, обхват стовбура – 6,1 м.

⇒ Також на острові ростуть дуби Залізняка та Гонти. Вони трохи «молодші» – деревам по 400 років.

⇒ Луки і ліси, протоки і озера – такі пейзажі найбільш характерні для цих територій. Такий ландшафт сформувався тому, що Дніпро тут тече всупереч закону Бора, розмиваючи не правий, а лівий берег. Утворилася водна долина з протоками і островами.

⇒ На острові зустрічаються унікальні представники флори і фауни. Деякі види занесені до Червоної Книги України.
Дуб_на_синій_воді
⇒ Півники болотяні і сибірські, козельці українські, жовті глечики, біле латаття – у заказнику є рослини як із полісся, так і з лісостепу.
Півник болотний

⇒ У річках і озерах живуть і нерестують десятки видів риб, деякі – дуже рідкісні і захищені природоохоронними законами.

⇒ Жуків острів – частина маршруту перелітних птахів. Мешканці «Коника» часто спостерігають зграї птахів над містечком.

⇒ Екологи називають це місце Дніпровським екологічним коридором європейського значення.

⇒ У 1998 році розпочалося будівництво котеджного містечка «Коник». Котеджі виконані в різних стилях, але витримані в єдиній концепції. Усі котеджі вже заселені.

⇒ Вулиці котеджного містечка називаються Багряна Діброва, Золоті Джерела, Квіткові Луки, Жуків Затон і Кленова Долина.

15-10-14 897-02

⇒ Підготовка до будівництва проекту QDRO-terraced house розпочалася в 2016 році. З 2017 будинки без ремонту і мебльовані QDRO з’явилися у продажі.

⇒ Також у котеджному містечку можна купити земельні ділянки і збудувати дім своєї мрії.

⇒ У містечку цілодобово працює власна сервісна служба.

⇒ Побудовано дитячий майданчик, куди спокійно можна відпустити дитину гратися. Територія «Конику» повністю закрита і охороняється.

⇒ Зручна транспортна розв’язка дозволяє доїхати до центральних районів Києва за 10-15 хвилин.

⇒ Навколо «Конику» – розвинена інфраструктура. На узбережжі Дніпра та проток працюють численні розважальні заклади. Організовані місця для пікніків, зимового і літнього відпочинку.

⇒ Проводяться екскурсії: туристи цікавляться природою Жукового острова і загадками, що оточують легендарний сталінський тунель.

 

Джерела:

Київські острови на Дніпрі – погляд крізь століття https://goo.gl/FwRb1p

Країна блакитних дзеркал https://goo.gl/UGnGSQ

Микола Шарлемань та заповідник Конча-Заспа https://goo.gl/fqDxSN

І.Ю. Парнікоза. Віта-Литовська, Жуків острів-Конча-Заспа – південна правобережна заплава з 1240 р. по п.п. ХІХ ст. https://goo.gl/xqwoZE

Секретные тоннели под Днепром https://goo.gl/deFdG3

Веб-енциклопедія Києва https://goo.gl/qek9NJ