+38 (044) 39-00-453

Архітектура фахверк: каркас визначає все

truss-1263421_960_720
Стилі в архітектурі тісно пов’язані з розвитком технологій. Будівельники шукають оптимальний спосіб зведення із наявних матеріалів і за конкретних умов. Із плином часу відпадає потреба користуватися застарілими методами будівництва, але шарм деяких стилів здатен причаровувати нащадків багато століть.

Ці твердження також стосуються стилю фахверк. Ми присвятили йому окремий матеріал, адже саме цей напрям використовується в архітектурних рішеннях будинків Семерінг, Карварра і Зальцбург у котеджному містечку «Альпійка».

Історія фахверку

Vaalankurkku_railway_bridgeНімецьке слово Fachwerk складається з двох частинок: fach означає «панель» або «секція», а «werk» – споруда.  Фахверк перекладається як «ферма», тобто будівельна конструкція із прямолінійних стрижнів, з’єднаних вузлами. Каркас із горизонтальних і вертикальних елементів створює «кістяк» будівлі або іншого інженерного об’єкту, наприклад, мосту.

Фахверкові будівлі легко впізнати за характерним фасадом із контрастними балками. Як спосіб будування фахверк виник у Середньовіччі і швидко поширився у Європі. У Німеччині, Франції, Нідерландах, Австрії, Швейцарії, Чехії, Польщі та інших країнах із холодним та помірним кліматом він представлений у містах із автентичною середньовічною забудовою. У Франції стиль відомий під назвою colombage, в Англії – half-timber. Типові альпійські будиночки «шале» теж будувалися цим методом.Nitschareuth,_Dorfanger-Teich_und_Fachwerk-Vierseithöfe

Найбільш ранні збережені зразки зведені у 14 ст. За деякими історичним даними, цей метод будівництва існує із 11 ст. Його становленню сприяло вдосконалення навичок майстрів-суднобудівельників. Масове будівництво каркасних споруд цього типу продовжувалася до 18 століття.

У 1990-му році у Німеччині відкрили туристичний маршрут під назвою «фахверкова вулиця» (німецькою він називається Fachwerkstrasse, а для англомовних туристів назву перекладають як Half-Timbered House Road). «Вуличка» довжиною понад 3000 кілометрів охоплює більш ніж 100 міст і 7 федеральних земель – Саксонію, Нижню Саксонію, Саксонію-Ангальт, Гессен, Тюрінгію, Баварію та Баден-Вюртемберг.

 

Каркасна технологія з виразним характером

FachwerkОдним із факторів, що спричинив розвиток фахверку, став дефіцит деревини. Будівельники витрачали дерево – найчастіше дуб або хвойні породи – лише на каркас. Простір між базовими елементами заповнювали саманом – сумішшю на основі глини, у яку додавали солому, гілки, будівельне сміття. Інколи натомість використовували глинобитну цеглу. Зверху стіну покривали штукатуркою.

Каркас із стійок, балок і розкосів жорсткий завдяки діагональним елементам та різноманітним і точним кріпленням. Вузли скріплювалися дерев’яними цвяхами – нагелями.

Оригінальний фасад із перехрещеними стійками, ригелями і розкосами міг додатково прикрашатися різьбою.

Відзначимо, що фахверк – лише одна зі стійко-балочних технологій. Каркасне будівництво має багато різновидів і досі використовується для створення житлових і громадських споруд. Перевага дерев’яно-каркасної технології – енергоефективність, довговічність, швидке спорудження будинку, економія ресурсів. Не вся європейська архітектура фахверку зберіглася, у першу чергу, її знищували пожежі. Сучасні зразки захищені від небезпеки загоряння, цвілі та грибку.

 

Стиль фахверк сьогодні

Від початку 20 століття архітектура змінювалася майже кожне десятиліття. Індустріалізація, розвиток науки, мінлива культура, соціоекономічні потрясіння та екологія впливали на вигляд новітніх міст. Але цікавість до історичних архітектурних стилів не зникає, у тому числі до фахверку.Fachwerk-Meiningen2

Сучасні архітектори створюють стилізації будівель, адаптуючи старовинні елементи у нових умовах.

Наприклад, видимий каркас фахверку використовується як декор для некаркасних будівель. Панелі, закріплені на фасаді, лише імітують історичний напрям. Хоча раніше завдяки контрастним балкам було видно якість роботи будівельників і можливі пошкодження будинку.

З часом відпала необхідність у одній із типових архітектурних рис фахверку – виступах верхніх поверхів над нижніми. Такі виступи захищали фасади першого поверху від намокання. Мокре дерево швидко псується, і цей спосіб водовідведення вирішував проблему.Alpiyka

У середньовічних будинках робили багато невеликих вікон. Скло коштувало дорого, а планування передбачало декілька кімнат на поверсі, і у кожній робили віконечко. Нажаль, сучасну моду на панорамні вікна і відкриті інтер’єри неможливо пов’язати з фахверком.

Для фахверкових будинків характерні похилі дахи і мансардні поверхи. Сучасні технології дозволяють проектувати будинки із пласкими дахами, але у сучасній архітектурі функціональність похилого даху не піддається сумніву. Він сприяє відведенню опадів – дощу і снігу. Та й додаткові кімнати на мансарді – корисна житлова площа.

 

Фахверк у «Альпійці»

Котеджне містечко «Альпійка» розташоване у 8-ми кілометрах від Києва. Мальовничі краєвиди нагадують Альпи: поряд розташовані лісисті горби, а у центрі містечка розташоване джерельне озеро. Цьому ландшафту пасують будинки у стилі фахверк. Гармонія природи та архітектури сприяє комфорту кожного мешканця містечка.