+38 (044) 39-00-453

In wood we trust. 10 прикладів дерев’яної архітектури

Дерево – унікальний будівельний матеріал. Протягом двадцятого століття його несправедливо ігнорували, і використовували натомість неякісні і неекологічні замінники. Сучасні архітектори повернулися до цього відновлюваного природного ресурсу.

Для статті ми дібрали проекти різних напрямів, щоб продемонструвати різноманіття можливостей, яке відкриває деревина. У кожному з проектів дерево є ключовим чинником архітектурних рішень.

 

Стадіон для британського клубу

Архітектурне бюро Zaha Hadid Architects виграло тендер на розробку повністю дерев’яного стадіону для футбольного клубу Forest Green Rovers. Очільники команди вирішили виправдати «зелену» назву клубу, і планують обладнати стадіон відновлюваними джерелами енергії.

На перших рендерах, представлених ZHA, видно, що деревина використовується як для фасадів, так і для внутрішнього оздоблення.

До речі, раніше проект Zaha Hadid Architects отримав тендер на розробку стадіону для Олімпіади 2020 у Токіо, але потім замовники відмовилися на користь проекту архітектора Кенго Кума. Цікаво, що японський архітектор запропонував збудувати стадіон із дерева, а ZHA передбачало інші матеріали у своєму проекті.

Спортивний майданчик Forest Green Rovers стане частиною великого Еко Парку, в якому, окрім зелених зон і відновленого каналу, з’явиться транспортний хаб, спортивний науковий центр та інші будівлі.

 

Офіс у колишньому складі

Цей проект демонструє не тільки можливості дерева, але і тенденцію переобладнання промислових приміщень для інших потреб. Будівельні рішення ідеально об’єднуються у єдиному еко-тренді: ощадливому використанні ресурсів.

Американська фірма Graham Baba Architects створила ідеальну штаб-квартиру для аграрної компанії. Колишню будівлю сховища – бетонно-сталеву коробку – оточують зовні величезні дерев’яні колони.  5-метрові балки – вдалий інженерний хід, завдяки якому інтер’єр офісу залишається відкритим. Закриті офісні приміщення розташовані на південній стороні будівлі та мають стіни, обшиті деревом. Конференц-зали розміщені у дерев’яних та скляних «коробках».

 

Приватний будинок на узліссі

У житловому будівництві використання дерева – не така вже й рідкість. Але цей проект заслуговує на увагу за ідеальне поєднання із ландшафтом.

Malan Vorster спроектували приватний будинок у лісі біля Кейптауну (Південна Африка). Дизайн резиденції схожий на типові будиночки на деревах, які можна замовити у багатьох серійних виробників. Чотири циліндричні вежі підняті над землею і забезпечують гарний огляд господарям будинку.

Фасад огортають дерев’яні панелі з червоного кедра: із більшими інтервалами навколо вікон та більшою щільністю там, де потрібно забезпечити конфіденційність житла.

Деревина – не єдиний матеріал, який використовувався архітекторами. Каркасні стовпи зроблені зі сталі.

 

Шекспірівський театр із бамбуковим фасадом у Франції

Дерев’яний театр у шекспірівському стилі відкрився у Франції. Круглу будівлю спроектовано Studio Andrew Todd. Театр розташований на території замку Шато д’Арделот поблизу Кале, на півночі країни.

Для фасаду використано 12-метрові стовпи із високоякісного бамбуку. Архітектори описують споруду як «втілення франко-британського розуміння». Вона імітує дизайн театру «Глобус» – круглий майданчик, відомий завдяки Вільяму Шекспіру. Матеріал, на думку представників студії, пов’язує будівлю із природою, а не спричиняє її відчуження від середовища. Крім бамбуку будівельники використовували багатошарову деревину (CLT).

 

Амстердамський хмарочос

Проект HAUT почали реалізовувати у 2016 році. Це найвищий на сьогоднішній день житловий дерев’яний хмарочос, який компанія ARUP збудує в Амстердамі у 2019-ому. Команда архітекторів бюро team V architectuur розробила 21-поверхову будівлю висотою 73 метрів.

У будинку буде 55 квартир і відкритий для всіх зимовий сад на першому поверсі. Різноманітні планування апартаментів включають відкриті простори, лоджії і балкони. У комплексі HAUT дизайнери створили умови, щоб заохотити мешканців використовувати стійкі технології, вирощувати овочі у власному помешканні і користуватися велосипедами для пересування містом.

 

Ресторан Сігеру Бана

Японський архітектор Сігеру Бан відомий використанням нетрадиційних матеріалів у своїх проектах. Його проект «vin sante + N house» – це будівля, у якій на першому поверсі розташовано ресторан, а на верхніх – житлові апартаменти. Триповерхова дерев’яна споруда стоїть уздовж вулиці, засадженої вишневими деревами.

Клеєна ламінована деревина використовується для колон і балок каркасу. У кафе утворено великі відкриті простори без внутрішніх опор. В інтер’єрі ресторану використовується деревина та паперові трубки. Таке поєднання матеріалів робить атмосферу закладу теплою і затишною.

 

Дерев’яна фабрика у Канаді

Канадська архітектурна фірма Hemsworth побудувала фабрику у Британській Колумбії (Канада). У проекті використано дерев’яні prefab-панелі та встановлено еко-систему розумного споживання ресурсів Passivhaus. Цікаво, що новий завод виробляє такі ж prefab-конструкції. Приміщення фабрики – демонстраційний об’єкт для майбутніх клієнтів компанії.

Спеціалістів Hemsworth надихала думка, що промислова архітектура, так само як громадська або житлова, може бути екологічною. Архітектори назвали своє творіння «простим, легким наповненим дерев’яним ящиком». Врешті, споруда показує місію замовника: сприяння будівництву з деревини, впровадження енергоефективності та сталого дизайну.

 

Французький навчальний центр

Архітектори Марьян Хессамфар та Джо Веронс (Marjan Hessamfar&Joe Vérons) спроектували навчальний центр Мон-де-Марсан у Аквитанії. У ньому навчаються майбутні фахівці у сферах кетерінгу, краси та флористики.

Споруда розташована на зеленому схилі в оточенні дубів та хвойних дерев. Місцева сосна використана у якості матеріалу для фасаду. Складається враження, немов будівля є частиною лісу.

Використану в проекті деревину склеїли у фанерні деталі ще зеленою: інноваційну технологію розробила команда архітекторів, інженерів та виробників. У такий спосіб забезпечується стійкість дерева до скручування та деформації.

 

На місці ринку деревини – музей із дерева

Бюро відомого архітектора Кенго Кума торік розкрило плани по створенню музею у турецькому містечку Ескішехрі. Будівля музею сучасного мистецтва на території колишнього базару деревини нагадує про минуле цього місця. Архітектурне рішення, яке запропонували в Kengo Kuma & Associates, схоже складені дерев’яні коробки. Також деталі проекту перегукуються зі стилем та масштабом традиційних дерев’яних резиденцій Османської імперії, які часто мають трохи верхні поверхи, що нависають.

Кожна «коробка» відрізняється за розміром і повернута в іншому напрямку. Це створює різноманітні масштаби виставкового простору. Чотири бокси «зустрічаються», щоб сформувати центральний атріум, який з’єднує кожен рівень і відкриває місце, куди потрапляє природне світло.

 

«Дім музики» у Болоньї

Кластер із 9 циліндричних споруд, обшитих дубовими панелями, – так виглядає новий центр музики в італійському місті Болонья. Фірма MCA (Mario Cucinella architects) винайшла для проекту особливу архітектурну мову, що походить із музичної традиції. Будівля з окремих елементів, які разом складають єдиний об’єкт – цей принцип нагадує поєднання декількох інструментів у оркестрі. Циліндри відрізняються за висотою: це надає дещо грайливий характер споруді.

Зовнішні панелі з дерева органічно вписують будівлю у зелену зону. Всередині дерев’яна обшивка стін забезпечує гарну акустику і звукоізоляцію.

За матераілами Dezeen та Designboom