+38 (044) 39-00-453

Седра Енґбі: функціоналізм у Швеції

Розпочинаємо серію статей про suburban-будівництво розповіддю про передмістя Седра Енґбі у Стокгольмі. Головна його особливість – усі будинки побудовані у стилі функціоналізм. Саме цей архітектурний напрям надихнув ZV Development на створення проекту QDRO-terraced house [квадро].

 

Розбудова Стокгольма – зелені передмістя для життя

На початку ХХ століття у шведській столиці не вистачало житла. Міська влада почала скуповувати землю на околицях. Ці ділянки призначалися для будівництва житла для робочого класу, і переважно були оточені пустирями. Місто прагнуло робити забудову, яка потрібна громаді.
Седра Енґбі: функціоналізм у Швеції

Södra Ängby (Седра Енґбі, або «південний Енґбі») – місцевість у стокгольмському районі Бромм, викуплена у 1904 році. Окрім південного Енґбі, у Броммі є район Norra Angby (північне Енґбі), з іншим ландшафтом. На півдні – лісисті горби, переважно порослі хвойними деревами. На півночі – рівнинний рельєф.
Ängbyhöjden_32_(1)Спочатку в Седра Енґбі планувалося зведення невеликих будівель, але врешті будинки заселили представники вищого середнього класу. У міських архівах є інформація, що у плануванні були житлові кімнати, їдальні, і практично у кожному домоволодінні проживала покоївка.

План розвитку Седра Енґбі створений у 1933 році. Будинки із засадженими дворами мали один- два поверхи. Вулиці названі іменами шведських художників, а назви кварталів походили із театрального лексикону.

Хоча архітектори прагнули вписати забудову у ландшафт і врахувати наявність дерев, велику увагу приділено плануванню дорожнього руху. Відповідав за проект директор із планування міста Альберт Лілієнберг. Його уявлення про зелень, сонце, світло, повітря і їх вплив на архітектуру і будівництво витікали з функціоналізму. Будівлі в Седра Енґбі так само відображували ідеї функціоналістів. Немає великих загороджень – переходи між приватними володіннями і громадськими зеленими зонами м’які, і це посилює враження, що будинки вільно розташовані у місцевості. Зонування створюють природні об’єкти, а не архітектурні.

Прорив функціонального стилю у Швеції пов’язують зі Стокгольмською виставкою 1930 року. На початку 30-х років почали будуватися будинки у новому напрямі. Свен Маркеліус, один з провідних представників функціоналізму в Швеції, побудував власну віллу в цьому архітектурному стилі на вулиці Grönviksvägen у Нокебі.

 

Седра Енґбі – «біле місто»

Sodra_angby_1938aМайже всі вілли (їх 501) спроектував архітектор Едвін Енгстрем, директор агентства нерухомості у Стокгольмі. Якщо у Норра Енґбі вілли переважно побудували власники земельних ділянок, то у Південному Енґбі продавалися вілли від забудовника. Їх вартість у 30-ті роки становила 40 000 крон.

Спільною рисою вілл є архітектурні ідеали функціоналізму, що вплинули на форму і стиль білих будинків з пласкими дахами.

Район Седра Енґбі називали «білим містом». Білий колір став способом вираження нової епохи оновлення та естетичного «обнуління» в архітектурі. Білий – символ прагнення до чистоти та здоров’я.

Функціоналістський дизайн – дуже лаконічний. Оздоблення використовуються лише для приховування зовнішніх недоліків у будівлі. Функціоналізм був значною мірою протестом проти засилля декоративних елементів в архітектурі Європи. Це також реакція на масову міську забудову, де темні хаотичні райони породили захворювання та епідемії.
Södra Ängby
Кімнати будинків легко прибирати і зручно обслуговувати. Великі вікна виходять на захід і на південь, забезпечуючи світло і повітря, які визнані необхідною умовою для здоров’я і задоволення від життя. На півдні – доступ до тераси і балконів.
Ängbyhöjden_56
Проте, в рамках єдиного «стилю Седра Енґбі» існують варіанти. У східній частині, побудованій у 1934-1935 році, будинки більше схожі на шале. Другий етап розширення проходив у центрі передмістя, і тут вони мають типові риси функціоналізму – фасади білого кольору, великі вікна, плаский дах. У центральній частині також збудовані експериментальні будинки без підвалів. На заході зведені кубічні вілли з пласким дахом і білими оштукатуреними фасадами.

Нові технології та масовий випуск автомобілів, літаків, поїздів та кораблів вплинули на модерністську архітектуру Європи у 20-х роках. Наприклад, кораблебудування надихнуло архітекторів проектувати будинки з пандусами, рейками та «командними містками». Силуети будинків в Седра Енґбі нагадують океанські лайнери з елегантними лініями палуб, заокругленими перилами і балконами, деталями обшитими листами металу.

Для Швеції – країни, де зароджувався і розвивався скандинавський стиль дизайну та архітектури, функціоналізм став поштовхом для серйозних перетворень.

 

Місто-сад

Сьогодні Södra Ängby називають останнім садовим передмістям Стокгольма. Раніше міські сади розміщувалися у південних і в західних районах шведської столиці. Сади були альтернативою нездоровому внутрішньому міському середовищу. Коли 1930 року відкрили знамениту Стокгольмську виставку (тоді Седра Енґбі ще не побудували), курсував безкоштовний автобусний маршрут у нові садові райони Стокгольма.

Місто-сад у 30-х роках уявляли за ідеалами англійця Ебенезера Говарда. Він написав книгу з реформаторськими ідеями, що такий спосіб забудови об’єднує переваги села і міста. Невелика ціна на землю у передмісті та природнє середовище робить район конкурентоспроможним.
Садове містечко з компактними будинками та добре освітленими вулицями щільно засаджене рослинами. У типовому місті-саду уникали прямих, послідовних, одноманітних вулиць, характерних для внутрішнього міста. Парки і площі розташовувалися у центрі біля ігрових майданчиків і зон відпочинку. Звичайно, тут були і приватні сади.

Садівництво в Седра Енґбі є нестандартним. Глибина ґрунту в горбистій місцевості району невелика. В типових вуличних насадженнях немає кленів або фруктових дерев, а більше соснових дерев, дубів або берез. Завдяки ландшафту один квартал можна сприйняти як велику, суцільну зелену зону.

З 1987 року Седра Енґбі офіційно визнано архітектурним об’єктом, що становить національний інтерес. У 1989 році будівельний комітет представив новий план контролю щодо захисту передмістя. Стиль будівель не можна змінювати, і природа зберігається в недоторканності.  Будь-які розширення садиб розміщують лише у дворі. Збереженню підлягають фасади і архітектурні деталі. Великі дерева не можуть бути зрубані без дозволу.

Зараз у передмісті Седра Енґбі проживає 1744 чол. (2007 р.).

Södra_Ängby,_Bromma,_Stockholm,_Sweden_-_panoramio_(1)