+38 (044) 39-00-453

Що почитати на канікулах: книжки про дизайн, архітектуру та урбаністику

У багатьох із нас попереду – довгі новорічні вихідні. Пропонуємо провести їх з користю, і затишні вечори вдома або час очікування у подорожах проводити за читанням.

Ми зробили добірку літератури про архітектуру, дизайн та розвиток сучасних міст. Впевнені, що ці книги зацікавлять не лише професіоналам.

 

Дизайн і час. Бхаскаран Лакшмі/Designs of the Times. Bhaskaran Lakshmi

Designs of the Times. Bhaskaran Lakshmi Будівлі і меблі, картини і шрифти, посуд і аксесуари, плакати і електроніка – стильові напрямки виявляються у найменших деталях повсякденного життя. Бхаскаран Лакшмі розповідає про стилі, показуючи калейдоскоп із цих елементів.

Автор створив дивовижну суміш посібника з історії дизайну й альбому з гарними ілюстраціями. Він докладно розповідає, як творчі маніфести, дивакуваті художники, підпільні журнали, війни і наукові винаходи вплинули на предметний світ, що нас оточує.

Примітка ZV. Ця книга – класний подарунок. Радимо надати перевагу паперовому варіанту – в електронному форматі важче розглядати чудові фотографії і докладні ілюстровані схеми.

 

 

Дизайн для реального світу. Віктор Папанек/Design for the Real World. Victor Papanek

Design for the Real World. Victor Papanek Найперше книга «Дизайн для реального світу» рекомендована дизайнерам-початківцям, але і всім іншим не завадить її прочитати. Якщо ви досі плутаєте дизайн із зовнішнім оздобленням, твір Віктора Папанека допоможе позбутися рожевих окулярів.

Автор – дизайнер-практик, який працював у країнах «третього світу», створюючи речі, що докорінно змінювали життя місцевих громад.

Віктор Папанек на декілька поколінь випередив сучасні ідеї. Тільки зараз людство усвідомлює, що функціональність, ресурсоефективність, використання місцевих матеріалів – це обов’язкова складова промислового дизайну.

Примітка ZV. Поки у нас лише «приживається» західний тренд антиконсюмерізму. Якщо ви вже втомлені від культури надмірного споживання, книга Папанека допоможе сформувати новий погляд на речі.

 

Places of the Heart: The Psychogeography of Everyday Life. Colin Ellard

Places of the Heart: The Psychogeography of Everyday Life. Colin EllardВчений Колін Еллард вивчає нейропсихологію і психогеографію. До естетики і раціональності архітектури він підступається з боку психології. Якщо вам цікаво провести два-три вечори, читаючи про взаємозв’язки між природою і технологіями, – радимо книгу Елларда.

Він розказує, як середовище – природне або штучне, впливає на стан людини. Іноді висновки з наукових експериментів несподівані. Наприклад, людський потяг до пейзажів та шедеврів будівництва пояснюється глибинною математичною структурою природи і архітектури.

Примітка ZV. Психолог Еллард створює свою класифікацію міських об’єктів, виокремлюючи місця кохання, пристрасті, нудьги, тривоги та благоговіння.

 

Delirous New York. Rem Koolhaas

rem koolhaasРем Колхас – архітектор і теоретик деконструктивізму, «батько» відомого архітектурного бюро OMA. Його споруди нагадують пошматовані геометричні фігури, і незвичайний вигляд будівель кожен раз примушував архітектора шукати інноваційні інженерні рішення.

Колхас «препарує» Нью-Йорк, розповідаючи про «манхеттенізм», параноїдально-критичний метод Сальвадора Далі і променисте місто Ле Корбюзьє.

Читати деконструктивіста нелегко, але цікаво. Він беззастережно вживає терміни із філософії і професійну архітектурну лексику, поєднує історичні факти із власними спостереженнями.

Нам здається, що Колхасу вдалося створити справжній «3D-текст» про Нью-Йорк – об’ємний, насичений, відсторонений і дуже особистий водночас.

Примітка ZV. Книгу 1978 року можна прочитати в оригіналі або у російському перекладі.

 

Архітектура за 30 секунд. Едвард Денісон/30-Second Architecture. Edward Denison

30-Second Architecture. Edward DenisonСучасній людині притаманне прагнення бути ерудованою в усіх галузях. Архітектура – не виняток.

Отож, якщо ви готові заглибитися у безодню термінів з архітектури і будівництва, радимо розпочати зі книги «Архітектура за 30 секунд».

У ній докладно і «без води» розказані основи галузі. Ви дізнаєтесь що таке контрфорс, у чому полягає теорія «маса-пустота» і навіщо потрібний модулор.

Інформація подана у зручному форматі і чітко структурована. Ключові історичні стилі і винаходи, особистості та концепції не пройшли повз увагу авторів.

Примітка ZV. У серії книг є інші видання, які допоможуть осягнути складні речі і навчитися пояснювати їх за півхвилини.

 

Смерть і життя великих американських міст. Джейн Джекобс/The Death and Life of Great American Cities. Jane Jacobs

The Death and Life of Great American Cities. Jane JacobsПисьменниця, журналістка й активістка Джейн Джекобс – особистість суперечлива. Її критикують і нею захоплюються. Джекобс написала фундаментальну працю «Смерть і життя великих американських міст», ледь не вперше в американському суспільстві виклавши альтернативні думки про міське самоврядування.

Палка у діях і висловлюваннях Джейн захищає нетрі, вчить створювати парки і планувати квартали. До речі, письменниця – жорсткий критик Ле Корбюзьє та інших прихильників теорій «ідеального міста».

Примітка ZV. Подейкують, що ця книжка – настільна у багатьох мерів міст. Тож, якщо маєте амбіції міського голови, обов’язково ознайомтеся з порадами Джейн Джекобс.

 

Акупунктура міста. Жайме Лернер/ Urban Acupuncture. Jaime Lerner

Urban Acupuncture. Jaime LernerЩе одна книга, яку варто прочитати всім, хто цікавиться міським самоврядуванням. Жайме Лернер – політик, архітектор, тричі обирався міським головою Куритиба, і двічі – губернатором штату Парана. Він успішний практик, який із натхненням ставиться до своєї роботи.

Акупунктура – лікувальний метод китайської медицини. Він полягає у подразненні певних точок уколами, у результаті чого відбувається лікувальний вплив на інші органи та організм у цілому. Таким делікатним методом Жайме Лернер – поет від містовпорядкування – «лікує» міста. У деяких випадках потрібне «невідкладне втручання», а деколи найкращий метод – «терміново нічого не робити».

Книга насичена прикладами та історіями з усіх куточків світу.

Примітка ZV. До речі, український дослідник Віталій Абліцов стверджує, що Лернер має українське коріння, і походить із родини українських емігрантів зі Сокальщини (Львівщина).