+38 (044) 39-00-453

Як prefab-будинки стають еталоном сучасного екологічного житла

коттедж киев

Технології  prefab-будівництва мають давню історію і перспективне майбутнє. Розказуємо, що таке якісне prefab-житло і як будинок заощадливо використовує природні ресурси.

Еволюція будівництва: «фортеці за ніч» та «будинки поштою»

В усі часи людство прагнуло пришвидшити процес будівництва. Хіба що єгипетські фараони могли витрачати незліченні ресурси і жертвували тисячами життів задля зведення пірамід. Результат – численні кам’яні монстри залишилися незавершеними.

На щастя, у будівництві житла люди керувалися іншими мотивами. В епоху Середньовіччя з’явилися перші збірні споруди. Наприклад, у поемі «Пісня про Роланда» розповідається, як граф збудував фортецю за ніч завдяки попередньо обробленим дерев’яним брускам.

Обкладинка каталогу Sears Modern Homes Catalog за 1922 рік.

У дев’ятнадцятому столітті незалежно один від одного будівельники винаходили зручні конструктивні рішення. У 1830-х роках лондонський тесляр Х.Меннінг, стурбований долею сина-емігранта, виготовив частини будинку і відправив їх кораблем в Австралію. Згодом він отримав замовлення на десятки нових «котеджів Менінга».

Революцію в будівництві в США пов’язують з іменем чиказького тесляра Августина Тейлора. Тейлор винайшов метод «надувного каркасу».

На початку 20 століття збірні будинки з панелей в Сполучених Штатах пропонував поштовий каталог Sears Catalog Homes, який продавав збірні будиночки з доставкою. «Котеджі поштою» користувалися неймовірною популярністю. Так поступово у країні з’явився цілий клас власників житла – американський middle class.

Для будинку, виготовленого у заводських умовах, стали вживати термін prefab (від англійського prefabricated – заздалегідь виготовлений).

Інновації в будівельних технологіях викликали захват у архітекторів. Зокрема, Вальтер Гропіус, Бакмінстер Фуллер, Френк Ллойд Райт бачили в них можливість донести розумний дизайн масам. І хоча в суспільстві ностальгували за класичними формами, потреба у житлі визначала зростання попиту на доступні «префаби».

Сучасні prefab-технології  в Україні та світі

За останні десятиліття винайдено сотні варіантів готових збірних конструкцій. Для них використовують дерево, метал, пластик, солому, глину. Екзотичність деяких ідей зумовлена доступністю сировини.

Наприклад, інколи житлові та громадські будівлі створюють з морських контейнерів. Завдяки дизайну вони мають певний індустріальний шарм.

В Україні популярністю користуються збірні будинки з дерева і металу. Деякі компанії експериментують з солом’яними блоками.

Дерев’яно каркасна технологія у поєднанні з prefab зарекомендувала себе як екологічна та енергоефективна. ZV Development представив проект QDRO — terraced house (квадро) – 16 домоволодінь на території котеджного містечка «Коник». Усі будинки в ньому побудовані за технологією prefab.

Стіна 2

У будівництві використовуються цільні дерев’яні блоки. Виробники виготовляють утеплену, водонепроникну, звукоізоляційну, герметичну панель, яка не пошкоджується під час монтажу. У стінах заздалегідь зроблені виведення для електропроводки та каналізації, також на заводі встановлюють вікна.

На майданчику будівельники отримують частинки «конструктору», у яких не треба нічого змінювати. Щоб зібрати будинок, потрібно менше обладнання, ніж під час будівництва з цегли і бетону.

Інноваційні методи продукують нову філософію галузі. Чим швидше йде будівництво, тим менше викидів в атмосферу, використаних ресурсів. Новий будинок від початку стає частиною природного середовища.

Дерево – екологічно чистий відновлюваний матеріал, який чудово зберігає тепло. У будинках QDRO — terraced house встановлені геотермальні теплові насоси, які використовують енергію надр для опалення та охолодження приміщень та нагрівання води.  Такі насоси замінюють усю кліматичну техніку: радіатори, кондиціонери, бойлери. В поєднанні з вікнами із потовщеним профілем prefab-будинок є взірцем енергоефективного житла.

Як СІП-панелі дискредитують prefab-будівництво

Ви теж чули про сумнівну репутацію «сендвіч панелей»? На жаль, каркасне будівництво з SIP (Structural Insulated Panel, в перекладі «структурна ізоляційна панель») плутають prefab-будинками.

СІП-панелі – приклад будівельного «фастфуду» у найгіршому розумінні цього слова. Вони складаються з двох твердих плит (найчастіше OSB) і утеплювача між ними. Утеплюються панелі пінопластом (пінополістиролом). Пінопласт – матеріал, небезпечний для здоров’я. Хімічний процес зворотної полімеризації (розкладання під впливом тепла, світла, кисню) перетворює його на джерело шкідливого стиролу. Небезпечна також емісія формальдегиду із поверхні OSB-плит, походження яких невідоме.

Крім того, на майданчику виникає загроза потрапляння вологи в конструкцію з СІП. Врешті в готовому будинку за декілька місяців починають псуватися стіни.

У prefab-будівництві використовуються лише безпечні матеріали, а методи зведення виключають ризик розгерметизації панелей та «людський фактор».

main_1920